NÁRODNÍ POUŤ KE CTI SV. LUDMILY

Sv. Ludmila byla dcerou knížete Slavibora. Stala se manželkou prvního známého Přemyslovce Bořivoje a společně s ním přijala křesťanství. Spolu tak nasměrovali vývoj české státnosti vstříc evropskému křesťanství, písemné kultuře a středověkému státu.

Po smrti muže se Ludmila úspěšně přičinila o udržení moci Přemyslovců v Čechách a po smrti vládnoucích synů – Spytihněva a Vratislava – se stala vychovatelkou vnuka Václava. Spory o výchovu či přímo o politickou moc vedly ke konfliktu se snachou Drahomírou, která nechala svou tchyni zabít na hradě Tetín. 

Sv. Ludmila byla ženou, matkou, vychovatelkou, křesťankou a panovnicí, která výrazně ovlivnila dějiny českých zemích. Na odkaz našich předků nezapomínejme!

Aktualizovaný program národních oslav naleznete ZDE.