BENEFIČNÍ KONCERT PRO PAVLA

Dne 29. října proběhne v katedrále Božského Spasitele benefiční koncert s názvem Domov pro Pavla. Zazpívá Vám Edith Piaf v podání Hany Fialové, Tomáš Savka a další hosté. 

PAVLŮV PŘÍBĚH

Někdy stačí okamžik, sekunda a vše, co jsme doposud chápali jako samozřejmost je najednou nejisté. Vaše sny, plány i cíle jsou pryč a jediné o co v tomto okamžiku jde, je přežít …

 
Do svých sedmnácti let byl Pavel naprosto zdravý, bezproblémový a veselý kluk. Na to léto roku 2017 měl spoustu plánů. Jedné srpnové noci se však budí s nesnesitelnou bolestí hlavy, ještě zavolá na pomoc tátu a následně upadá do bezvědomí.
 
V nemocnici odhalená diagnóza je nemilosrdná – spontánní, těžké a život bezprostředně ohrožující krvácení do mozku s nutností okamžité operace. Aby lékaři zvýšili Pavlovu šanci na přežití, nechávají jej po operaci měsíc v umělém spánku, během kterého jeho tělo bojuje s mnoha komplikacemi. Pavlovo probuzení z umělého spánku je probuzením do jiného světa.
 
Mentálně je sice naprosto v pořádku, ale stal se vězněm vlastního nehybného těla. Uplyne další nekonečně dlouhý měsíc, než vůbec naváže první kontakt se svým okolím. Každé mrknutí, gesto, pokus o úsměv i drobný pohyb prstu je významným krůčkem na jeho strastiplné cestě. Pavel je velký bojovník, a tak se odhodlaně vydává na pro něj bolestivou a nekonečně dlouhou cestu rehabilitací.
 
Pro Pavla už nikdy v životě nic nebude jako dřív, po roce od nešťastné příhody je stále plně ochrnutý na celou levou stranu těla, nedokáže dobře artikulovat a velké potíže mu dělá dokonce i polykání. Upoután na invalidní vozík absolvuje kolotoč rehabilitací, ale neztrácí naději. Díky skvělé péči odborníků, své silné vůli a hlavně přítomnosti a obětavé podpory otce dělá Pavel sice malé, ale stálé pokroky.
 
Nevyzpytatelný osud si však pro Pavla nachystal další ránu. Po rozvodu rodičů je Pavel se sestrou ve výhradní péči otce. Ale kvůli tíživé rodinné situaci hrozí, že přijdou o byt. Domov pro Pavla představuje důstojné místo, kde by mohl s podporou táty dál rehabilitovat a pomalu se uzdravovat, v klidu rodinného kruhu.
 
Pokud k tomu dojde a o byt skutečně Pavlova rodina přijde, skončí Pavel v ústavní péči, sám, bez možnosti každodenní domácí péče a podpory. Psychika je pro rekonvalescenci nesmírně důležitá. Pocit bezpečí a klidná pohoda domova i přítomnost otce je pro další Pavlův boj a posun v rehabilitaci klíčová. Na celkový výsledek procesu rehabilitace má ovšem významný vliv i čas, kdy nejefektivnější jsou první dva roky.
 
Se zdravotními následky se Pavel bude nevyhnutelně potýkat celý zbytek života. Čeká ho ještě dlouhý zápas, ale Pavel ukázal, že je bojovníkem. Teď však potřebuje i naši pomoc. Pomozme mu se vrátit tam, kam patří – domů k tátovi. I malá pomoc je pomoc.
 
Pavel už ztratil zdraví i bezstarostné mládí. Nedovolme, aby přišel i o domov a rodinné zázemí!
Více informací  ZDE.